Yaşlanmanın cilde olan etkilerini gidermek ve cilt bakımı için önemli beş temel ürün kategorisi vardır. Bunlar, temizleyici ve nemlendiriciler, cilt soyucular, pigment kontrolörleri, yaşlanmayı önleyici ve eski haline getirici ajanlar ve son olarak koruyucu ajanlardır.

Hayat Boyu Önemli Cilt Bakımı Ürünleri

Temizleyiciler ve Nemlendiriciler

Cildinizi pH nötr olan nazik bir temizleyiciyle günlük olarak temizleyip nemlendirmeniz gerekir. PH nötr bir temizleyici kullanılması cildinizi esnek tutmanızı sağlar ve pürüzlü ciltteki kirlilikleri gidermeye yardımcı olur. Sert temizleyiciler cildinizi başta çok iyi şekilde temizleyebilir, ancak sonradan daha fazla hasar verebilirler. Dehidrasyon cildin erken yaşlanmasında önemli bir faktördür. Nemlendiriciler, cildinizin genç ve esnek kalmasını sağlamaktadır.

Cilt Soyucular

Parlayan cilde nasıl sahip oluruz? Cilt Soyucu ajanlar cildin en dış katmanından ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olur, böylece cildinizin görünümünü ve parlaklığını düzeltir. İki ana grubu vardır; mekanik ve kimyasal soyucular. Ölü cilt hücrelerini manuel olarak çıkaran ürünlerle mekanik soyma yapılır. Buna en güzel örnek kese yapmaktır. Kimyasal soyucular ise bitkilerde veya besinlerde bulunan doğal veya yapay asitlerle, ölü deriyi tamamen çözerek uzaklaştırırlar.

Pigment Kontrolü

Hidrokuinon veya Kojik asit gibi pigment kontrolörleri, cildi aydınlatmaya ve hafif ila orta şiddette hiperpigmentasyona ve güneş hasarına karşı yardımcı olur. Dikkatli kullanım önerilir. Güneş hasarının etkilerini tersine çevirmek için pigment denetleyicilerini kullanırken, hasarın tekrarlamasını önlemek için güneşten koruyucu ajanlar kullanılması gereklidir.

Yaşlanmayı Engelleme ve Geri Yükleme Ajanları

Yaşlanmayı önleyici ve eski haline getiren ajanlar, cilt bakımı ürünlerinin en önemli öğelerinden biridir. Belki de en önemlisi, vitamin A’dan türetilmiş topikal bir retinoid olan Retin-A gibi anti-aging restoratif ajanlardır. Retin-A anti-aging etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Retin-A, cilt hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırarak etkili olur. Normal olarak, cilt hücreleri ortalama altı haftada bir değişir. Fakat Retin-A kullanımı ile bu işlem yalnızca altı gün sürer. Bu nedenle Retin-A kullanırken pullanma problemi yaşarsınız. Bu kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltarak cildin görünümünü düzeltecek ve aynı zamanda uzun vadeli cilt tonu ayarlamasını sağlayacaktır. Vitamin C, güneşten zarar görmüş cildi onarır ve cildi yenilemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Koruyucu Ajanlar

Cildinizi onarmak için vakit harcanacaksa, onu korumak da gerekir. Güneş koruyucu ajanlar cildinizin gençliğini korumanızı sağlayacaktır. Güneş kreminiz en az SPF 30 veya daha yüksek olmalı ve UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlamalıdır. UVA ışınları cildinizi erken yaşlandırırken, UVB ışınları cildi yakabilir. Hem UVA hem de UVB ışınları uzun süreli cilt hasarına neden olur ve yaşlanma sürecini hızlandırır.

Sağlıklı ve genç cilt, cilt bakımının nasıl yapılacağını anlamak ile başlar. Cilt bakımı düşünülürken, araştırmaların desteklediği ve işe yaradığı ispatlanmış ürünleri bulmak önemlidir. Yaşlanmayı önleme konusunda uzman olan, deneyimli bir plastik cerrah ile görüşmek, doğal yaşlanmayı önlemek için en büyük öneme sahiptir. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.