Yüz veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan cilt lezyonları hepimiz için zaman zaman endişe kaynağı olmakta ya da özellikle yüz bölgesindekiler görünümleri itibari ile rahatsızlık verebilmektedirler. Ciltte görülen lezyonlar iltihabi kaynaklı olabileceği gibi damarlardan, derinin kendisinden, deri eklerinden ya da deri altı dokulardan gelişebilmekte ya da bazı sistemik hastalıklardan kaynaklanabilmektedirler.

Yanakta kötü huylu tm.(BCC)

Sırtta iyi huylu papillom

Bu tür benlerin ya da kitlelerin yapıları itibari ile değişik şekillerde giderilebilmeleri mümkündür. Bu tür lezyonlardaki en önemli kriter cilt kanseri ile ilişkili olup olmadıklarıdır. Vücudun herhangi bir bölgesindeki cilt lezyonları için bazı tehlike kriterleri mevcuttur. Bunlar;

Eğer benler renk değiştiriyorsa
Kenarları düzensizse
Giderek büyüyorsa
Etrafında renk değişikliğine neden oluyorsa
Kaşıntı, ağrı, kanama gibi şikayetlere neden oluyorsa
Yüzeyden kabarıklaşmaya başlamışsa
Sayıları artıyorsa…
mutlaka bir uzmana gösterilmelidir.

Cilt lezyonlarının tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Bu tür lezyonların tedavisinde en etkili yöntem cerrahi olarak çıkarılmalarıdır. Bunun dışında lezyonun ne olduğuna bağlı olarak lazer tedavisi, tıraşlama, cilt soyma, radyoterapi gibi seçenekler vardır. Genelde lokal anestezi yeterli olmaktadır.

Cerrahi sonrası iz kalır mı?

Bu lezyonları Plastik cerrahlar en az iz kalacak şekilde vücut çizgilerine uygun şekilde çıkarırlar. Tabii iz kalma derecesi lezyonun yerine, karakterine ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Operasyon sonrası ilk 6-12 ay çıkarılan bölge normal ciltten daha koyu görünür ve genelde 1 senenin sonunda normal cilt rengine dönerek görünürlükleri büyük oranda kaybolur. Bu dönemde güneşten korunma gereklidir.

Bıçak değerse benler tehlikeli hale gelir mi?

Bu tamamen yanlış bilinen bir durumdur. Kötü karakterli bir ben, ciltte belirli bir sağlam dokuyu da içerek şekilde çıkarılmalıdır. Çıkarılmazsa tekrar oluşma ya da yayılma yapabilir. Fakat bu lezyonun çıkarılmaması zaten yayılmasına izin vermek demektir. Tehlike içermeyen bir ben’in çıkarılması sonrası tehlikeli bir durum oluşması mümkün değildir. Bu açıdan bu tür ben’lerin mutlaka tecrübeli bir Plasttik Cerrahi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Güneş ten korunmak gerekir mi?

Tehlikeli ben’lerin veya cilt lezyonlarının oluşmasının en önemli nedeni güneşe kronik maruziyettir. Bu yüzden hayat boyu, özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde mutlaka güneşten korunmak gereklidir. Ayrıca açık tenli olmak ciddi bir risk faktörüdür. Genetik yatkınlıkda önemli bir risk faktörüdür.