Facelift( yüz germe) ameliyatı, tüm yüzün genel görünümünü iyileştirmek amacıyla yüz kırışıklarını ve diğer yaşlanma bulgularını azaltmak için kullanılan bir ameliyattır. Facelift ameliyatı, zamanın, stresin ve çevresel etkenlere maruz kalmanın zararlı etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Bu ameliyatla biz estetik açıdan daha hoş bir kontur yaratmak ve yüz yapısını canlandırmak için yüz cildi altındaki dokuları eski konumlarına alırız. Sonra yaşlı, yorgun bir görünüme katkıda bulunabilecek  yağ ve cilt fazlalıkları da vücuttan uzaklaştırılır.
Deneyimli, yetenekli bir plastik cerrah, sanatsal bir gözle ve olağanüstü özenle bu ameliyatı yerine getirecek ve böylelikle hastalar güzel, doğal görünümlü sonuçlara ulaşacaklardır. Geleneksel tam yüz germeye ek olarak, yüzün belirli alanları için kullanılan birçok minör işlemde mevcuttur.  Çoğu durumda rahatsızlık hissi,iyileşme süresi ve kesi izini en aza indirmek için gelişmiş, minimal invaziv teknikler kullanmak gerekebilir.

Çoğu hasta için, yüz germe ameliyatı gelecek yıllar için daha taze, daha genç bir görünüm sağlayan mükemmel bir yatırımdır. 2014’te yayınlanan uzun süreli bir takip çalışması, ortalama 12.6 yıllık izlemin ardından, yüz germe ameliyatı olmuş hastaların yüzde 68.5’inin mevcut iyileşme derecelerini çok iyi veya beklentilerin ötesinde derecelendirdiğini ve yine aynı oranda hasta grubu , ameliyat sonrası yüzdeki gençleşmenin en az 10 yıl olduğunu belirtmişlerdir.

Kimler Yüz Germe Yaptırabilir?

Facelift ameliyatı görünümü iyileştirmenin ve kendine güvenin artırılmasının etkili bir yoludur, ancak herkes için uygun değildir. Bazı hastalar, kimyasal soyma veya mikrodermabrazyon gibi invaziv olmayan bir prosedürle kozmetik amaçlarını gerçekleştirebilir. Diğerleri, boyun germe veya kaş kaldırma gibi diğer işlemlerle yüz germe cerrahisini birleştirdikleri takdirde, sonuçlardan daha mutlu olabilirler. Facelift cerrahisinin imkânlarını ve kısıtlılıklarını anlayan hastalar sonuçlarından daha memnun olurlar.

En iyi yüz germe adayları gerçekçi beklentilere sahip olmalı ve plastik cerrahları tarafından söylenen operasyon öncesi ve sonrası yönergeleri takip etmeye istekli olmalıdır. Muayene sonrasında, hastalarımıza yüz germe için iyi bir aday olup olmadığı veya başka bir prosedürün tercih edilip edilmeyeceği konusunda bilgi vermekteyiz.
Facelift cerrahisi için ideal adaylar bazı önemli özellikleri paylaşmaktadır.

Bir kişinin yüz germe ameliyatı için iyi bir aday olup olmamasını etkileyebilecek faktörler şunlardır;

Cilt esnekliği: İyi bir yüz germe adayı, doğal yumuşaklığını ve esnekliğini muhafaza eden cilde sahip olan hastadır. Bu önemlidir, çünkü işlem sırasında cerrah kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yüz derisinde germe yapar.
Güçlü kemik yapısı: İdeal bir yüz germe adayı, destek sağlamak ve tatmin edici sonuçlara ulaşmak için yeterli bir kemik yapısına sahip olmalıdır. Daha az belirgin özelliklere sahip hastalar, yüz germe alternatifi ameliyatlardan veya yüz implantlarından fayda görebilirler.
Gerçekçi beklentiler: Bu ameliyatı olmak isteyen aday, yüz plastik cerrahi prosedürlerinin sınırlarını anlamalıdır. Kalifiye plastik cerrah ile danışma, hastanın ameliyat hakkında doğru karar vermesi için gerekli bilgileri almasına yardımcı olur.
Sağlık durumunun iyi olması: İyi bir yüz germe adayı genellikle sağlıklı olmalı ve cerrahına önceden mevcut herhangi bir tıbbi durumu bildirmelidir. Yüz germe ciddi bir iyileşme süreci gerektiren invaziv bir prosedürdür, bu nedenle hastanın fiziksel olarak ameliyat için hazır olması çok önemlidir.
Yüz veya boyundaki gevşek cilt: Facelift adayı tipik olarak fazla cildi yüzünden veya boynundan uzaklaştırmak, cildi sıkılaştırmak ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak ister. Cerrah prosedür sırasında gevşek cilt dokusunda germe yapar.

Facelift Cerrahisinde Yaş Kısıtlaması var mı?
Yüz germe ameliyatı için adaylığın belirlenmesinde yaş en önemli faktör değildir; cilt esnekliği ve genel sağlık durumu yaşdan çok daha önemli kriterlerdir. Yüz germe ameliyatı uygulanan hastaların çoğunun yaşları 40 ile 70 arasında değişmektedir. Bununla birlikte, cerrahiden 70 yaşından büyük insanlar da yararlanabilir. Plastik cerrahınız, yüz germe ameliyatına uygunluk konusunda bireysel yargı ve tavsiyelerde bulunmak için her hastanın cilt dokusunu ve durumunu değerlendirir.

 

MİNİ YÜZ GERME

Mini yüz germe ameliyatı kulak çevresinden,  daha küçük kesiler kullanarak kırışıklıklara ve yüzün alttaki üçte birindeki sarkmaya karşı etkili bir yöntemdir. Yanak bölgesindeki  cilt dokusu kaldırılıp alttaki sarkma olan dokular özel dikişlerle eski yerlerine alınır ve en sonunda cilt fazlalığı da uzaklaştırılarak işlem tamamlanır. Böylece alt yüz bölgesindeki sarkma düzeltilir ve çenenin doğal görünümü sağlanmış olur.

Mini yüz germe cerrahisi yaşlanmanın en temel belirtilerini giderdiğinden hem erkeklere ve hem de kadınlara yapılabilir

Avantajları

Minimal İz – Kesiler, doğal yüz çizgileriniz ve saç çizgilerinizde kolayca gizlenir.

Minimal Yan Etkiler – Mini yüz germe, daha kapsamlı bir yüz germe ameliyatına kıyasla daha az şişme, morarma ve hassasiyetle sonuçlanır.

Özgüven – Görünüşünüz hakkında kendinize güvenmek, yaşam kalitenizde ciddi bir fark yaratabilir.

Anestezi – Lokal anestezi ile mini yüz germe yapılabilir, böylece hasta ağrı hissetmeden prosedür boyunca bilinçli kalır. Prosedür tam yüz germe ameliyatına göre çok daha kısa sürer.

Mini yüz germenin “mini” ayrımına rağmen önemli sonuçlar verdiğini bilmek önemlidir.

 

Ameliyat Sonrası Dönem

Bazı hastalar ameliyattan bir hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler ancak bazı hastalarda şişme ve diğer yan etkilerin iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.

Mini yüz germe ameliyatı ayakta tedavi prosedürü olarak lokal anestezi ile yapıldığından hastanede kalmaya gerek yoktur ve hastalar aynı gün evlerine dönebilirler.

Hastalar ameliyattan bir gün sonra kontrole çağrılırlar. Daha sonra iyileşmeyi izlemek için  takip randevuları planlanır. Yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınır.

Hastalarda morarma, şişme, kızarıklık, hassasiyet, geçici his kaybı ve mini estetik cerrahi müdahaleyi takip eden haftalarda rahatsızlık gibi yan etkiler görülür. Yüzde dokuların yeniden konumlanmasına bağlı gerginlik hissi birkaç hafta sürebilir.

Ameliyattan sonraki hafta boyunca kalp atış hızını önemli ölçüde artırabilecek her türlü yorucu aktiviteden kaçınmak gereklidir.