Liposuction, özel kanüller kullanılarak vücuttaki istenmeyen yağların alınmasıyla yapılan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Liposuction vücut şekillendirmede başka hiçbir yöntemle kıyaslanmayacak kadar etkili bir yöntemdir. Fakat hiçbir zaman sırf kilo vermek için yapılacak bir ameliyat olarak görülmemelidir. Kilo vermek isteyen hastalar bazı yeme alışkanlıklarından vazgeçmeden ya da uygun egzersiz programı yapmadan liposuction ile kilo verseler bile bir süre sonra bu kilolarını geri alacaklardır. Bu anlamda uygun diyet ve egzersiz programlarıyla birlikte yapılacak liposuction işlemi ile hastalarımız fazla kilolarından kurtulacaklar ve vücut kontur bozulmalarını da etkili bir şekilde düzeltmiş olacaklardır.

Liposuction yapılacak diğer hasta grubu, fazla kilosu olmayan fakat vücudunun bazı bölgelerinde yağ fazlalığına bağlı şekil düzensizlikleri olan hastalardır. Bu hastalarımızın işlem sonrası genellikle önceki yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri çok da gerekmemektedir. İşlem sonrası fazlalık olan bölgelerdeki yağ hücreleri kalıcı olarak uzaklaştırıldığından hiçbir zaman eskisi gibi bir fazlalık bu bölgelerde görülmeyecektir.

Biz liposuction için 2 değişik cihazdan yardım alıyoruz:

  • Lipomatic ( Nutasyonal İnfrasonik Liposuction)
  • Vaser (Ultrasonik Liposuction)

Bu iki teknik aynı anda kullanılabileceği gibi hastaların ihtiyacına göre sadece birisi de tercih edilebilmektedir.

NUTASYONAL İNFRASONİK LİPOSCULPTURE

Basınçlı hava kullanılarak liposuction kanülünde 3 boyutlu titreşim oluşturarak çalışan CE ve FDA onaylı bir sistemdir. 10 yıldan daha uzun bir süredir tüm dünyada kullanılmakta olan referans bir işlemdir.

TİTREŞİM

Titreşim hareketiyle yağ dokusu içine önce sıvı enjeksiyonu yapılıp daha sonra aynı şekilde titreşimle yağlar dışarıya alınır. Titreşim hareketiyle sıvı enjeksiyonu yapılması, etraf dokuya zarar vermeyecek şekilde yağ hücrelerinin seçici olarak parçalanmasını sağlar. Yağ alımından önce alınacak yağları en uygun duruma getirir ve diğer tekniklerden farklı olarak sıvılar yağ dokusu içine eşit oranda dağılır. Bu yağlar daha sonra titreşim hareketiyle etraf dokuya zarar vermeden homojen bir şekilde kolayca dışarıya alınır. Titreşim hareketi, kanülün doku içinde nazikçe ilerlemesini sağladığından ayrıca çok güvenlidir. Böylece kanama, ödem ve morarma gibi şikayetler minimal olmaktadır.

İNFRASONİK

Titreşim hareketiyle oluşan düşük frekanslı(20 hz. den az) infrasonik dalgalar doku içinde anestezik etki oluşturarak operasyon sonrası ağrıyı minimale indirir.

CİLT SIKILAŞMASI

Titreşim hareketi cilt ve cilt-altı dokularda kollajen sentezini uyararak cildin sıkılaşmasını sağlar. Böylece normal liposuction sonrası görülebilen ciltte sarkma önlenmiş olur.

İnfrasonik hangi durumlarda kullanılır?

· Klasik lipoplastilerde: karın, bel, uyluk iç ve dışı, diz, bacak, ayak bileği, sırt, kalça, kollar, çene ve boyun…
· Özel lipoplastilerde: abdominoplasti, jinekomasti, koltukaltı gibi fibröz yerlerde, yüzeysel lipo, micro lipo, meme küçültme, ter bezleri, vücut liftingi…

Hem erkelerde hem de kadınlarda 18 yaşından sonra uygundur. Her türlü cilt ve yağ dokusu tipinde yapılabilir. Daha önce liposuction geçirmiş hastalarda düzeltme ve ek işlem olarak da yapılabilmektedir.

 

İnfrasonik Liposuction’ın ne avantajı vardır?

· Daha az morluk
· Daha az ödem
· Daha sıkı bir cilt
· Daha kısa ameliyat sonrası düzelme süresi
· Liposuction yapılması zor alanlarda yüksek başarı

 

VASER LİPOSUCTİON

Ultrasonik liposuction ameliyatı, yağ dokusunun çıkarılması yoluyla vücudu nazikçe ve hassas bir şekilde yeniden şekillendirmek için yeni nesil ultrason liposuction ameliyatıdır.

VASER liposuction ameliyatını ayırt eden şey, vücut yağ dokusunu sinirler, kan damarları ve bağ dokusunu rahatsız etmeden dokulardan ayırt edebilmesidir. VASER liposuction ameliyatı istenmeyen yağları eritecek, fakat diğer dokularınızı sağlam bırakacaktır. Bu, cildin prosedürden sonra pürüzsüz ve eşit şekilde gerilmesini sağlar ve tipik olarak liposuction sonrası ağrıyı ve morlukları azaltır. Çoğu hasta hızlı bir iyileşme yaşar ve birkaç gün içinde normal aktivitelere döner.

LİPOSUCTİON OPERASYONU ÖNCESİ

Önceki hafta, aspirin (asetil salisilik asit) içeren herhangi bir ilacı almamalısınız, çünkü bu ürünler kanın pıhtılaşma mekanizmasını etkiler ve bu nedenle ameliyat sırasında ve sonrasında aşırı kanamaya neden olabilir, bu nedenle de morarmaya neden olabilir. Yüksek dozlarda E vitamini alınması, çok miktarda sarımsak yemek ve alkol tüketmek de aynı sonucu verebilir ve bundan kaçınılması gerekir. Ağrı kesici gerekliyse, parasetamol kullanılabilir.

Ameliyattan en az iki hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar sigarayı bırakmak en iyisidir. Sigara içiciliğinin kan damarlarının daralmasına neden olduğu ve bu da ciltteki kan akışının azalmasına neden olduğu ve böylece iyileşme sürecini yavaşlattığı ve engellediği iyi bilinmektedir.

Cerrahınıza aldığınız tüm ilaçların yanı sıra (ilaçlar, lateks, sıvalar vb. Dahil) olası alerjileri de bildirdiğinizden emin olun.

Ameliyatınız öncesi herhangi bir makyaj yapmamanız ve ameliyattan sonra giymeniz gereken giysinin üzerine oturan bol giysiler giymeniz en iyisidir.

Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yiyip içilmemelidir.

OPERASYON

İşlem sırasında, yağ alınacak alan, bölgeyi uyuşturmaya ve kan damarlarını küçültmeye yardımcı olan özel bir sıvı çözeltisi ile doldurulur (kan kaybını ve morarmayı en aza indirmek için). Bu çözelti tedavi edilecek alanı ıslatır ve doldurur, böylece yağ hücrelerinin Liposuction ile ağrısız ve kansız alınmasına olanak verir.

OPERASYON SONRASI

Hastalar Liposuction operasyonunu takiben yapılan alanın genişliğine ve alınan yağ dokusu miktarına bağlı olmak üzere aynı gün eve dönebilir veya 1 gece hastanede kalırlar. Başlangıçta hafif-orta derecede rahatsızlık hissi ve ağrı olacağı gibi bir miktar şişlik ve morarma beklenir. Bu ameliyattan sonra, şişmeyi kontrol etmek ve cildin pürüzsüz bir şekilde iyileşmesini sağlamak için hastalara özel korse giydirilir.

Liposuction hastalarının çoğu işlerine bir ila iki gün içinde dönebilirler. İyileşme döneminde her gün yürüyüş yapmak önemlidir. Hastalar tipik olarak operasyondan iki-üç hafta sonra daha yorucu fiziksel aktivitelere başlayabilir.

Operasyon sonrası şişme veya morarma azaldıkça sonuçlar birkaç gün içinde fark edilir. Vücut iyileştikçe sonuçlar belirginleşmeye devam eder, tam sonuç üç ila dört ay içinde ortaya çıkar.