Yaşlanma, sık kilo alıp verme kol içlerinde az ya da çok oranda sarkmalara neden olmaktadır. İleri derecede sarkması olan hastalarda ‘yarası kanadı’ görünümü denen görüntü ortaya çıkabilmektedir.

Kol germe ameliyatı genel anestezi ya da lokal+sedasyon anestezisi altında yapılır. Ameliyatta önce sarkma olan bölgeye liposuction yapılarak fazla yağ dokuları alınır ve cilt gevşemesi sağlanmış olur. Sonrasında sarkmanın ağırlığına göre önceden belirlenen cilt ve cilt altı dokular kas üzerinden çıkarılır. Burada kalacak iz üç şekilde olmaktadır. Koltukaltı içinde kalacak şekilde, kolun iç tarafında, koltukaltı oluğundan kolun yarısına kadar uzanan ya da dirseğe kadar uzanan. Kalacak izin uzunluğu sarkmanın derecesiyle doğru orantılıdır.

Ameliyat sonrası kesiler eriyen dikişlerle onarıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Kollar elastik bandajla sarılmakta ve yaklaşık 3 hafta bandaj ya da özel korse kullanılmaktadır. 4-6 hafta ağır egzersiz yapılmamalıdır bunun dışında her türlü hareket serbesttir.