Orta yüz germe ameliyatı alt gözkapakları altında şişliklerden ya da çökmelerden ve burun-yanak katlantısında belirginlikten şikayeti olan genellikle 40 yaş sonrası hasta grubuna yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatla alt gözkapağı altındaki şişlikler, çökmeler düzeltilebilir, göz kapağı dış tarafı yukarıya çekilebilir, elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlanabilir ve burun-yanak katlantısındaki belirginlik giderilebilmektedir. Gereken hastalara yüze yağ enjeksiyonu sonuçları daha da mükemmelleştirir.

Bu ameliyat için ne tür bir anestezi gerekir?

Lokal anestezi altında da yapılabilmesine rağmen, tercihim genel anestezi altında yapılmasıdır. Genel anestezi ile opere olanların bir gece hastanede kalması önerilir.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Bu ameliyat alt gözkapağının 2mm. altından yapılan bir kesiyle yapıldığı için bu bölgede iz kalmamaktadır. Genellikle ağız içinden de bir kesi gerekebilir ve bu kesi de herhangi bir iz bırakmaz.

Ameliyat sonrası nasıldır?

Bir miktar şişlik ve morluk beklenmelidir. Morluklar 10-14 gün, şişliklerin %80’i 14 gün içinde geri kalan %20’si 3-6 ay içinde geçmektedir. Ağrı, basit ağrı kesicilerle geçecek düzeydedir. Hastalarımız 1 hafta içinde işlerine geri dönmektedir.

Orta yüz germe ameliyat sonuçları kalıcımıdır?

Ameliyat sonrası orta yüz ve göz altı bölgesindeki sonuçlar görünümünüzü 5-10 yıl geriye götürür. Yaş ilerledikçe bir miktar daha sarkma olmasına rağmen bu geriye dönüş kalıcıdır.