Göz kapaklarına yapılan estetik müdahaleler üst veya alt göz kapağına ya da her ikisine aynı anda olacak şekilde yapılabilmektedir.

Üst göz kapağı estetiği kime yapılır?

Üst göz kapağı cildi ve cilt altı dokuları yaşla birlikte ya da gençlerde yapısal, çevresel ya da genetik nedenlerle deforme olup kişinin yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Üst göz kapağı estetiği yalnızca fazla derinin alınması operasyonu değildir. Kaşların yer çekimi ve deformasyon nedeniyle aşağı düşmesi, cilt ve cilt altı dokuların gevşemesi, gözyaşı bezinde sarkma, yaşa bağlı kapaklarda kas fonksiyon bozukluğuna bağlı düşme ve yağ dokusunun belirginleşmesi üst göz kapağında bazen görmeyi bile engelleyebilen yaşlı ve yorgun bir görünüme neden olur. Bu anlamda üst göz kapağına müdahale edilirken bu bozuklukların hepsi ayrı ayrı değerlendirilmeli ve hepsi düzeltilmelidir.

Ameliyat lokal anestezi ya da lokal+sedasyon anestezisi altında konforlu bir şekilde yapılabilmesine rağmen isteyen hastalarda genel anestezide tercih edilebilmektedir.

Alt göz kapağı estetiği kime yapılır?

Alt göz kapağına yapılacak müdahaleler daha çeşitlidir. Bu bölge tüm orta yüzle ilgili olduğundan birlikte değerlendirilmelidir. Alt göz kapağında sorun cilt fazlalığından çok şişlik, morluk, çökme şeklinde olabilmektedir ve hepsinin farklı çözümlere ihtiyacı vardır. Burada gereksiz yapılacak yağ fazlalıklarının çıkarılması ilerki dönemlerde göz altında çökmelere neden olabilir ayrıca fazla cilt çıkarılması ileride ektropion denilen alt göz kapaklarının dışa dönmesine neden olabilir. Yağları fazlaca çıkarmaktansa alt taraftaki çökme olan yerlere yaymak gerekebilir. Ayrıca göz kapak kenarlarının dış tarafının açısının ayarlanması gerekebilir. Bu anlamda kadın ve erkeklere yapılacak işlemlerde bazı farklılıklar vardır. Alt göz kapağı ameliyatıyla aynı kesiden yapılan bir orta yüz germe ameliyatı elmacık kemikleri bölgesinde dolgunluk sağlar ve burun yanak katlantısındaki belirginliği çözer.
Ameliyat lokal+sedasyon anestezisi altında veya genel anestezi ile yapılabilir.

Ameliyat sonrasında neler yaşarım?

Hem üst hem de alt göz kapağı ameliyatlarından sonra bir miktar morluk ve şişlik beklenir. Ameliyat sonrası 24 saat aralıklı buz uygulaması şişlik ve morlukların gelişimini büyük oranda önler. Ortalama 7-12 günde morlukların tamamı geçer, ödem de bu süre içinde %80 oranında geçecek ve geri kalan %20 si de birkaç ay içinde tamamen kaybolacaktır. Hastalarımız ameliyat sonrası ertesi gün normal hayatlarına devam edebilirler. Eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınmasına gerek olmamaktadır. Bu ameliyatlardan sonra göz kapaklarında iz kalmamaktadır.