Androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi), ergenlik döneminden sonra herhangi bir zamanda saçlı derideki kıl foliküllerinin ilerleyici minyatürleşmesi ile karakterize, androjenlere (erkeklik hormonları) aşırı tepki sonucunda ortaya çıkan genetik bir bozukluktur.İsmi ‘Erkek Tipi Saç Dökülmesi’ olarak adlandırılsa da hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi ön,tepe ve yan  bölgelerde daha belirginken, kadınlarda ön saç çizgisi tipik olarak korunur. Erkeklerde daha kolay ve sık görülmesi nedeniyle psikolojik strese neden olur. Erkeklerde en sık görülen skarsız alopesi türüdür.

Mezoterapi, cildin orta tabakasını (mezoderm) tedavi etmek (terapi) anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. Çoklu geleneksel ilaçların, vitaminlerin, farmasötiklerin ve diğer bileşenlerin mezoderme enjektör ve iğne vasıtasıyla mikroenjeksiyonlarını içerir.

Mezoterapi ile saç dökülmesinin önüne geçtiği ve mevcut saçların kalınlaştırılarak korunmasını sağladığı gösterilen temelde 4 ilaç vardır.Bunlar;

Dutasterid(antiandrojenik)

Minoksidil(antihipertansif)

Biotin(vitamin)

D-panthenol(vitamin)

Bu ilaçların mezoterapi ile direkt saçlı deri içine verilmesi hem etkinliklerini arttırmakta hem de ağızdan alımla ortaya çıkabilecek sistemik yan etkilerin oluşmasını engellemektedir. Yapılan çok sayıda çalışmada bu ilaçların uygun doz aralığında verilmesiyle androgenetik alopesi’den muzdarip hastaların %60-70’inin şikayetlerinde ciddi anlamda düzelme görülmektedir.