Yüz veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan cilt lezyonları hepimiz için zaman zaman endişe kaynağı olmakta ya da özellikle yüz bölgesindekiler görünümleri itibari ile rahatsızlık verebilmektedirler. Ciltte görülen lezyonlar iltihabi kaynaklı olabileceği gibi damarlardan, derinin kendisinden, deri eklerinden ya da deri altı dokulardan gelişebilmekte ya da bazı sistemik hastalıklardan kaynaklanabilmektedirler.

Yanakta kötü huylu tm.(BCC)

Sırtta iyi huylu papillom

Bu tür benlerin ya da kitlelerin yapıları itibari ile değişik şekillerde giderilebilmeleri mümkündür. Bu tür lezyonlardaki en önemli kriter cilt kanseri ile ilişkili olup olmadıklarıdır. Vücudun herhangi bir bölgesindeki cilt lezyonları için bazı tehlike kriterleri mevcuttur. Bunlar;

Eğer benler renk değiştiriyorsa
Kenarları düzensizse
Giderek büyüyorsa
Etrafında renk değişikliğine neden oluyorsa
Kaşıntı, ağrı, kanama gibi şikayetlere neden oluyorsa
Yüzeyden kabarıklaşmaya başlamışsa
Sayıları artıyorsa…
mutlaka bir uzmana gösterilmelidir.

Cilt lezyonlarının tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Bu tür lezyonların tedavisinde en etkili yöntem cerrahi olarak çıkarılmalarıdır. Bunun dışında lezyonun ne olduğuna bağlı olarak lazer tedavisi, tıraşlama, cilt soyma, radyoterapi gibi seçenekler vardır. Genelde lokal anestezi yeterli olmaktadır.

Cerrahi sonrası iz kalır mı?

Bu lezyonları Plastik cerrahlar en az iz kalacak şekilde vücut çizgilerine uygun şekilde çıkarırlar. Tabii iz kalma derecesi lezyonun yerine, karakterine ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Operasyon sonrası ilk 6-12 ay çıkarılan bölge normal ciltten daha koyu görünür ve genelde 1 senenin sonunda normal cilt rengine dönerek görünürlükleri büyük oranda kaybolur. Bu dönemde güneşten korunma gereklidir.

Bıçak değerse benler tehlikeli hale gelir mi?

Bu tamamen yanlış bilinen bir durumdur. Kötü karakterli bir ben, ciltte belirli bir sağlam dokuyu da içerek şekilde çıkarılmalıdır. Çıkarılmazsa tekrar oluşma ya da yayılma yapabilir. Fakat bu lezyonun çıkarılmaması zaten yayılmasına izin vermek demektir. Tehlike içermeyen bir ben’in çıkarılması sonrası tehlikeli bir durum oluşması mümkün değildir. Bu açıdan bu tür ben’lerin mutlaka tecrübeli bir Plastik Cerrahi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Güneş ten korunmak gerekir mi?

Tehlikeli ben’lerin veya cilt lezyonlarının oluşmasının en önemli nedeni güneşe kronik maruziyettir. Bu yüzden hayat boyu, özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde mutlaka güneşten korunmak gereklidir. Ayrıca açık tenli olmak ciddi bir risk faktörüdür. Genetik yatkınlıkta önemli bir risk faktörüdür.

Yüz bölgesinde görülen bazı cilt lezyonları kanserle ilişkisi olmamasına rağmen ciddi yakınma ve rahatsızlıklara yol açabilirler.

Bunlardan daha sık görülen bazıları;

  • Roza(Rosacea): Temel özelliği yüz’ün konveks bölgelerinde görülen kalıcı eritem(kızarıklık)dir. Daha çok açık tenlilerde görülmesine rağmen her ırkta görülebilir. Çoğunlukla 25-55 yaşları arasında başlar.
  • Rosacea kozmetik açıdan rahatsız edici bir hastalıktır ve birçok hastada depresyona yol açar. Tahriş edici olmayan, kızarıklık karşıtı yeşil fondötenler kızarıklıkları kapatmak için kullanılabilir. Hem UVA hem de UVB ışınlarını önleyen güneş kremleri ile mutlaka güneşten korunma sağlanmalıdır. Çok sıcak, baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalı, alkol alımına dikkat edilmelidir. Tedavide topikal ajanlar, ağız yoluyla kullanılan ilaçlar ve lazer tedavisinin etkinliği yüksektir.

Yüzde tipik bir roza

Rinofima: Bu garip bozukluk esas olarak uzun süredir devam eden rosaceaya eşlik eder, ancak nadiren izole bir fenomen olarak ve çok nadiren ciddi akne komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Rosacea’yı karmaşıklaştırırken, durumun şiddeti ile hastalığın şiddeti arasında bir ilişki yoktur.Bazı ilginç nedenlerden ötürü büyük ölçüde erkeklerle sınırlıdır.

Klinik olarak bozukluk burnun düzensiz kalınlaşmasına neden olur.

Tedavisinde dermabrazyon çok etkili bir çözüm sunar.

Rinofima